انتخاب اسم برای کسب و کار

چگونه برای کسب و کار خود اسم انتخاب کنیم؟

انتخاب اسم مناسب برای کسب و کار

قبل از اینکه سراغ اسم های انتخابی‌تان بروید باید یک نکته‌ی مهم را همیشه و در تمام مراحل انتخاب اسم جلو روی خودتان قرار دهید. آن هم ملاحظات قانونی و عرفی است. شما که دوست ندارید به خاطر یک نام  نامتعارف سایت‌تان فیلتر شود؟ یا مردم به خاطر حساسیتی که اسم کسب و کار شما دارد از شما خرید نکنند؟مثلا برای فعالیت در ایران و گرفتن مجوزهای لازم انتخاب اسم فارسی و یا ترکیبات فارسی بهتر جواب می‌دهد. البته لزومی ندارد که حتما فارسی باشد اما در مرحله اخذ مجوز کار شما راحت‌تر است. البته در حال حاضر سخت‌گیری‌های زیادی در این زمینه اعمال نمی‌شود.

اما چند نکته مهم دیگر هم در نظر داشته باشید.

  • استفاده از المان‌های جنسی در انتخاب نام ممکن است شما را در مراحل اخذ مجوز با مشکل مواجه کند.
  • استفاده از المان‌های مغایر با امنیت و وجهه ملی در انتخاب اسم برای کسب و کار ممنوعیت‌های خاص خودش را دارد. مثلا استفاده از نام شخصیت‌های مهم کشور و یا استفاده از المان‌های بیگانه مانند نام کشورهای دیگر و مواردی از این دست.
  • برخی مسائل عرفی و مسائلی که بین مردم حساسیت‌‌زاست بهتر است در انتخاب نام دخیل نباشند چون روی عملکرد کلی کسب و کار شما تاثیر منفی می‌گذارند.
  • حتما چک کنید که آیا این اسم قبلا استفاده شده است یا نه. مخصوصا در انتخاب نام کسب و کار اینترنتی باید روی اسم‌های خاص تمرکز کنید که قبلا وجود نداشته‌اند. چون هیچ‌کس دوست ندارد اسم سایتش روی سایت دیگری باشد یا اسم یک سایت دیگر را برای خودش انتخاب کند.
  • معمولا دریافت E نماد و پروانه کسب و کار اینترنتی و همچنین رسانه دیجیتال و مجوز نظام صنفی رایانه‌ای جزو الزامات کسب و کارهای اینترنتی در ایران هستند. پس اسمی انتخاب کنید که بتوانید تمام مجوزها را بدون دردسر اضافی بگیرید.

بهتر است از اسم خودتان استفاده نکنید.

دوره‌ای که کسب و کارها اسم تولیدی‌شان را فلانی و شرکا و یا … می‌گذاشتند به سر آمده است. حالا نام کسب و کار مستقیما برای برندینگ استفاده می‌شود و اسم‌های طولانی و یا اسم و فامیل در کسری از ثانیه فراموش می‌شوند. اسم و فامیل شما هیچ چیزی در مورد کسب و کار شما نمی‌‌گوید. تنها یک اسم است. مشتریان دوست دارند با کسب و کارهایی کار کنند که اسم خاص و جالب داشته باشد. حتی در جذب همکار و کارمند هم اسم شرکت بسیار مهم است.اما می‌توانید همچنان از بخشی از اسم‌تان استفاده کنید. دو یا سه حرف‌ از اسم‌تان داخل نام برند باشد. اما همچنان پیشنهاد می‌شود که اسم خودتان را فعلا فراموش کنید.

 بهتر است نام کسب و کار اینترنتی نشان‌دهنده‌ی ماهیت کسب و کار باشد.

بایدی در کار نیست. اما هرچقدر نام کسب و کار به نوع و مدل کسب و کار و همچنین محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد نزدیک باشد تاثیرگذاری آن بیشتر است. به نام برندها ایرانی دقت کنید: تخفیفان، دیجی‌کالا، فرادرس، تپسی و اکثر برندهای معتبر دیگر تقریبا ماهیت کسب و کارشان را بخشی از نام قرار داده‌اند و خوب هم جواب داده است.

خوشبختانه بازی‌ها و خلاقیت‌های زبانی در زبان فارسی محدودیت ندارند و می‌توانید ترکیبات متعددی بسازید که با نام شما همخوانی داشته باشند و در عین حال یک اسم خاص و یونیک به شما تحویل بدهند. تمام چیزهایی که مربوط به کسب و کار شما هستند را روی کاغذ بریزید و ترکیبات آن‌ها را امتحان کنید.

نام کسب و کار اینترنتی نشان‌دهنده‌ی ماهیت

 اسم کوتاه اما پرمعنا و خلاقانه انتخاب کنید.

کوتاه بودن نام پوینت مهمی است. چون راحت‌تر به ذهن سپرده می‌شود و بین مردم هم خوب می‌چرخد. هیچ‌کس نمی‌تواند اسم اندیشه‌گستران آینده‌سازان تهران شمال را به یاد بسپارد و خیلی زود هم فراموش‌ می‌شود. در انتخاب اسم برای کسب و کار کوتاهی را رعایت کنید. کمتر از 4 حرف ایده‌آل است. اما تا 7 یا 8 حرف هم مشکلی نیست.

آژانس تبلیغاتی و خدمات آن
بیشتر بخوانید

هر اسمی به هر کسب و کاری نمی‌آید. معنایی که در اسم وجود دارد و فلسفه‌ای که پشت آن قرار گرفته مهم است. تجربه‌ و احساسی که مخاطبان و مشتریان شما حین دیدن و شنیدن اسم بیزینس شما دارند روی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. اسم نباید خسته‌کننده و بی‌ذوق باشد. معنایی که پشت کلمات است را فراموش نکنید.

زیاد مسئله را پیچیده نکنید. توجه داشته باشید که اسم کسب و کار شما باید برای مخاطبان و مشتریان جذاب و خوش‌نما باشد. هم به گوش بنشیند و هم به دل. باید تا حدی هم به گوش آن‌ها آشنا باشد تا احساسی مثبت به آن‌ها القا کند. اسم اپلیکیشن تیک‌تاک را شنیده‌اید؟ تقریبا تیک‌تاک ساعت برای همه ما آشناست و با یک بار شنیدن اسم اپلیکیشن تا مدت‌ها در ذهن ما می‌ماند.

 از رقبا کپی‌برداری نکنید.

احتمالا شما هم چندین فروشگاه اینترنتی می‌شناسید که کالا در آن‌ها وجود دارد. تقریبا همه سعی کرده‌اند مثل دیجی‌کالا باشند. هیچ چیز برای یک مخاطب آزاردهنده‌تر از تقلید و کپی‌برداری نیست. در حقیقت اینکه شما یونیک و خاص باشید برای مخاطب ارزشمند است. چون ارتباط مخاطب با شما در حقیقت بخشی از هویت خود مخاطب هم هست.

این کار برای تصویر برند شما هم مخرب است. برندها از طریق اسم‌شان خودشان را متمایز می‌کنند و نشان می‌دهند که با بقیه فرق دارند. اگر خودتان را مثل رقبا کنید در حقیقت همان ابتدای کار به مخاطب می‌‌گویید ما هم مثل بقیه هستیم. همان ابتدا احساسی منفی به مخاطب می‌دهید.

تلفظ و نگارش فارسی و انگلیسی آن را خوب بررسی کنید.

در انتخاب نام کسب و کار اینترنتی یک نکته مهم وجود دارد. اینکه این اسم باید خوش‌لحن باشد و تلفظ آن ساده و روان باشد. یک اسم خوش‌خوان و خوش‌بیان به دل می‌نشیند و یک اسم پیچیده و بدون‌ قاعده که حتی هجی کردن آن هم مشکل است برای هیچکس جذاب نیست.

نگارش اسم به فارسی و انگلیسی هم مهم است. انتخاب اسم برای کسب و کار تنها انتخاب یک اسم که بالای سایت یا روی لوگو قرار می‌گیرد نیست. شما باید برای کسب و کارتان دامنه انتخاب کنید و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر و … هم با شناسه‌های انگلیسی مشخص می‌شوند. اگر دقت کنید برندهای ایرانی خیلی کم از حرف ع یا ق یا غ در اسم کسب و کارشان استفاده می‌کنند. چون این حرف‌ها در انگلیسی شکل‌های گوناگونی دارند. معمولا ع را با a نشان می‌دهند که باعث می‌شود تلفظ دامنه و شناسه‌های شبکه‌های اجتماعی متفاوت به چشم بیاید. به این نکات هم دقت داشته باشید.

مراحل انتخاب اسم

مراحـــــــل انتخــــاب اســــــــم

۱- کوتاه بودن نام

اگر نام کسب و کار یک کلمه‌ای باشه واقعا بهترینه. میشه لوگوتایپ‌ش را هرجایی از محصول نوشت بدون اینکه تبدیل به یه چیزِ درازِ زشت بشه!نام اگر مختصر و کوتاه باشه میشه برای زیرمجموعه‌ها پسوند و پیشوند اضافه کرد به نام اصلی.مثلا اگر اسنپ اسمش یک کلمه‌ای نبود چطور می‌تونست اسنپ فود / اسنپ کیو / اسنپ باکس و … را نام گذاری کنه.یک کلمه‌ای بودن نام، امتیاز بزرگی هست ولی خیلی باید خوش‌شانس باشید که یک نام یک کلمه‌ای مونده باشه که شرایط بعدی که نام می‌بریم هم در اون رعایت شده باشه.

۲- تصویری بودن نام

منظور از تصویری بودن اسم اینه که کلمه انتخاب شده اسم یه چیز واقعی باشه مثلا اپل (به زبان فارسی سیب) اسمی هست که تا دلتون بخواد از این مزیت بزرگ در نام گذاری استفاده کرده. الان اگر یکی بهتون پیشنهاد بده که برای انتخاب نام کسب و کارتون که مرتبط با تکنولوژی هست از اسم یک میوه استفاده کنید (مثلا هویج یا گلابی یا انگور) احتمالا نمی‌پذیرید ولی بهتره بدونید که یکی از عوام اصلی در برندینگ قوی اپل همین شکل ساده شده سیب هست که اپل بدون هیچ نوشته و توضیحی میذاره روی محصولاتش.

تصویر وکتور چیست و چه کاربردی دارد؟
بیشتر بخوانید

تصویری بودن اسم کمک می‌کنه بهتر در ذهن بمونه.حتما زیاد مواجه شدید با نام‌های پیچیده‌ای که لازم می‌دونید بپرسید معنیش چیه؟و مالک کسب و کار براتون توضیح میده که در فلان زبان از فلان جای تاریخ درآورده که این کلمه به معنی فلان صفت خوب هست!از بین کسب و کارهای ایرانی مثلا شیپور یک نمونه خوب از این نوع نامگذاری تصویری هست. در حالی که رقیب اصلی‌ش یعنی دیوار اسمی داره که نمیشه به راحتی شیپور تبدیل به تصویر بشه و در برندینگ استفاده بشه.

۳- مرتبط بودن نام با موضوع کسب و کار

مرتبط نبودن نام با اهداف و موضوع کسب و کار، خیلی وضع را بد می‌کنه.مثلا استارت‌آپ “باسلام” یک پلترفرم فروشگاهی برای محصولات محلی و خانگی هست. و حالا مسئله اینه که چه ارتباطی بین واژه ترکیبی باسلام با موضوع این کسب و کار وجود داره. با شنیدن واژه باسلام یاد نامه‌های اداری می‌افتم (با سلام و احترام خدمتِ …)
در مقابل استارت‌اپ “مامان‌پز” (که یک پلتفرم توزیع غذاهای خانگی هست) یک ارتباط واضح و نزدیک با موضوع کسب و کار داره.اینکه اسم‌ خیلی مستقیم به موضوع اشاره کنه هم البته باعث بی‌مزه شده ماجرا میشه. بنابراین ارتباط غیر مستقیم اما واضح بهترین هست.

۴- خوش آهنگ بودن نام برند

بعضی وقت‌ها چینش حروف در یک نام باعث ایجاد صدا و آهنگی در کلمه می‌شه که اسم را خیلی جذاب می‌کنه و باعث میشه همیشه یاد آدم بمونه.مثلا پونیشا که یک پلتفرم فریلنسینگ هست اسمش ارتباطی با خدماتی که میگه نداره و کلا بی معنی هست اما آهنگ بامزه‌ای داره و در ذهن می‌مونه. بامیلو که یک فروشگاه اینترنتی هست (بود) هم همین ویژگی را داره. بی معنی هست اما آهنگ خوبی داره.
یک مثال خوب از خوش آهنگ بودن نام، جرینگ هست که خدمات مالی پرداخت ارائه می‌کنه. جرینگ هم واقعا یک صدا هست (صدای سکه) و هم به موضوع خدمات ربط داره. علاوه بر همه اینها به استعاره عامیانه جرینگی (پرداخت نقد درجا) هم ربط داره.

۵- تلفظ آسان برای همه جامعه مشتریان

در کنار خوش آهنگ بودن، باید به این موضوع هم دقت کنیم که تلفظ اون کلمه برای همه راحت باشه و فَک و زبون مردم برای گفتنش قفل نشه! مثلا قونقا که یک سرویس تاکسی اینترنتی در تبریز هست هم آهنگ داره و هم مرتبط به موضوع حمل و نقل هست اما گفتن این کلمه آذری برای فارسی زبان‌ها راحت نیست. این مشکل در رابطه با اسم‌های فارسی که از زبان انگلیسی گرفته میشه‌ هم وجود داره مثل دیدئو که یک وبسایت مربوط به اشتراک گذاری ویدئو هست و تلفظ‌ش آسون نیست.

۶- استفاده از فعل‌ها، صفت‌ها و ضمایر پر استفاده دردسر ساز هستند.

وقتی خواستید یک فعل، صفت یا ضمیر پر استفاده برای نامگذاری کسب و کار استفاده کنید کمی به استفاده از آن در متن و جمله هم فکر کنید. مثلا “انجام میدم” نام یک وبسایت فریلنسینگ هست حالا هرجا بخواهی به این اشاره کنید که در این سایت کاری را انجام می‌دهید ترکیب کله چیز مبهم و عجیبی از آب در میاد.
مثلا: در انجام می‌دم برات انجام میدم! / یا مثلا: پیام دادم به انجام میدم!یا “میبریم” که یه پلتفرم تاکسی اینترنتی هست. مثلا بخواهی بگی: با میبریم میریم!رستورانی با نام “طبیعی باش” فروشگاهی با نام “آن” و … هرکدام از این اسم‌ها هنگام استفاده در جمله شخصیت اسم بودن‌شون از دست میره.

۷- استفاده از پسوند‌ها و پیشوند‌ها

استفاده از پسوند‌ها و پیشوند‌های با معنی و گاها بی معنی به کلمات باعث می‌شه که هم اون کلمه ساده خاص بشه و همه گاهی باعث خوش‌صدا شدن و با مزه شدن کلمه بشه.مثال‌های زیادی در این زمینه هست مثل: تخفیفان، بیدود، حملو، نزدیکا، مهربانه، اتاقک
البته یک مزیت بزرگ این نوع نامگذاری هم پیدا کردن یک نام دامنه ثبت نشده هست.در استفاده از پیشوند و پسوندهای معنی‌دار دقت کنید: مثلا پسوند‌های ها، ان، یها، ات، ون، ین که برای جمع بستن کلمه استفاده می‌شه ممکنه دردسر بشه. در مثال‌های بالا مثلا اگر بجای تخفیفان، تخفیف‌ها بود خیلی جاها مشکل ایجاد می‌شد مثلا می‌خواستی بگی: این تخفیف‌ها را در “تخفیف‌ها” را ببینید!

خدمات طراحی و چاپ برای محصولات تجاری
بیشتر بخوانید

۸- محدود نبودن نام به مکان

اگر در نامگذاری کسب و کارتون از نام شهر یا کشور خاصی استفاده کنید این مشکل وجود داره که در صورت تمایل به توسعه جغرافیایی خدمات، همین نام مانع بزرگ باشه. مثلا شیراز تخفیف که برترین وبسایت تخفیف گروهی در شهر شیراز هست هیچ‌وقت نمی‌تونه با این نام در شهرهای دیگه فعالیت کنه در حالی که تخفیفان می‌تونه برای هر شهری از ایران خدمات تخفیف خرید گروهی ارائه کنه.

۹- استفاده از نام یک برند موفق

این سبک نامگذاری هم خیلی مرسوم هست که از بخشی از نام یک کسب و کار موفقی استفاده کنیم تا به نام تجاری خودمون اعتبار بدیم. برای مثال پیشنهاد می‌کنم در گوگل کلمه دیجی را با کلمات دیگه ترکیب و جستجو کنید.
دیجی خرید / دیجی طرح / دیجی تخفیف / دیجی چوب / دیجی موزیک / دیجی فیلم …این روش نامگذاری فقط وقتی موثر خواهد بود که کاربران مطمئن بشن ارتباطی بین کسب و کار مورد نظر با برند موفق دیجی‌کالا وجود داره. وگرنه فقط یک حس تقلبی بودن و عدم صداقت را منتقل می‌کنه.

خود دیجی‌کالا این کار را برای کسب و کارهای جدیدی که راه‌اندازی کرده استفاده کرده و به نظر می‌رسه نامگذاری موفقی هست. مثل دیجی استایل که نام فروشگاه آنلاین پوشاک هست و همه می‌دونیم که پوشاک و مُد ربطی به صنایع دیجیتال نداره اما نام، پیام اصلی خودش را به خوبی منتقل می‌کنه. پیام اینه که “این فروشگاه آنلاین وابسته به موفق‌ترین برند فروش آنلاین در ایران هست.

اگر مفهوم نام کسب و کار شما با کاری که انجام می‌دید منطبق نباشه همیشه این حس به مشتری منتقل می‌شه که شما صادق نیستید. استفاده از کلماتی مانند مرکزی، برتر، اول و … در صورتی که شما واقعا یک شعبه مرکزی نباشید یا واقعا برتر و اول نباشید نامگذاری مناسبی نیست.مثلا “اخبار رسمی” که یک سرویس کمپین رسانه‌ای و نشر رپورتاژ آگهی است نامی را انتخاب کرده که به نظر می‌رسد باید منبع اخبار رسمی نهادهای ملی باشه.

در کل استفاده از صفت‌ها در نامگذاری چندان مناسب نیست.

۱۰- نداشتن مشابه و تکراری نبودن

این اصل هم انقدر بدیهی هست که نیازی به توضیح دادن نداره. اگر نام انتخابی خیلی شبیه یک برند مشهور باشه شما از همون ابتدا خودتون را در سایه یک رقیب قرار دادید.گاهی هم نام مشابه موجود برند نیست و شما مطمئنید با کمی تبلیغات اون کسب و کار را پشت سر خواهید گذاشت. اما در این وضع هم باز لازمه به مشکلات احتمالی درباره ثبت نام تجاری، آزاد بودن نام دامنه و شبکه‌های اجتماعی فکر کنید تا بعداً این تشابه باعث دردسرتون نشه.بعضی وقت‌ها مشابه بودن آهنگ و حروف نام‌ها هم ممکنه باعث دردسر بشه مثلا فیدیبو (فروشگاه کتاب الکترونیک) فیدلیو (راهنمای رستوران‌ها و کافه‌‌ها) و یا فیتیلیتو (فروشگاه خدمات ورزشی)

 

خلاصه

در نهایت توصیه می‌کنم که روی اسم وقت بگذارید و بهترین اسم کسب و کار را برای خود انتخاب کنید. اما خیلی زمان را تلف نکنید. نظر دیگران را هم بخواهید و این را هم به صورت کلی در نظر داشته باشید که هر زمان می‌توان اسم را تغییر داد.و از همه‌چیز مهم‌تر، اینکه اسم اهمیت دارد، اما یک اسم دلیل موفق شدن و یا موفق نشدن شما نیست.

 برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *