طراحی-گرافیک-و-مهارت-های-یک-طراح-گرافیک

طراحی گرافیک و مهارت های یک طراح گرافیک

طراح گرافیک کیست و طراحی گرافیک کیست؟!

اغلب افراد وقتی کلمه طراحی گرافیک را می‌ شنوند، تبلیغات رنگارنگ و وب‌ سایت‌ های زیبا را به یاد می آورند. اما گرافیک فقط به این موارد محدود نمی‌ شود؛ این دو فقط بخشی از دنیای گرافیک را در بر می‌ گیرند. به طور کلی، تمام صفحه‌ آرایی‌ هایی که در بین صفحات کتاب‌ ها و مجلات می‌ بینیم و یا لوگو و پوستر ها، همگی در دسته‌ بندی گرافیک و دنیای طراحی گرافیک قرار می‌ گیرند.

شاید با خواندن چند خط قبل کمی سردرگم شده و سوالاتی از قبیل طراحی گرافیک چیست؟ و آیا تعریف دقیقی درباره این حوزه هنری وجود دارد؟ ذهن شما را درگیر کند. ما امروز در این مقاله از آنکادر می خواهم به شما بگویم طراح گرافیک کیست؟ و طراحی گرافیک چیست؟ زمانی که شما در این باره اطلاعات داشته باشید هم به عنوان کارفرما درست تر با یک گرافیست رفتار می کنید و هم اگر گرافیست هستید دقیق تر وظایف خود را خواهید دانست.

طراحی گرافیک چیست؟

برای رسیدن به جواب سوال بالا، تنها خواندن این مطلب تمام جوانب مختلف این حوزه هنری را برای شما آشکار نخواهد کرد. چون مبحث بسیار گسترده‌ ای است ولی می‌ توان یک دیدگاه کلی به دست آورید؛ یعنی با بُعد کوچکی از دنیای گرافیک به خوبی آشنا شوید. رسیدن به نتایج و بررسی‌ های بیشتر درباره گرافیک، نیازمند به مطالعات کافی و تحقیق یا حتی تمرین در این حوزه هستید. اما با این حال در ابتدا، باید یک تعریف مناسب درباره گرافیک داشته باشید.

واژه گرافیک در اصل از یک کلمه یونانی به نام graphein بر گرفته شده و بر اساس معنی این کلمه یونانی؛ گرافیک، نمایشی از محتوای بصری روی یک سطح است. این سطح می‌ تواند هر چیزی مانند کاغذ، دیوار، صفحه نمایش کامپیوتر یا حتی سنگ و دیواره غارها که در گذشته انسان نخستین روی آن طراحی می‌ کرد، باشد. بنابراین، نقاشی‌ های انسان‌ های اولیه روی دیوار غارها از اولین نمونه های طراحی گرافیک شناخته می شود. در آن هنگام، مردم به کمک نمادها و خطوط مختلف درصدد انتقال پیام و روایت یک داستان بودند و امروزه هم براساس چنین هدفی از طراحی گرافیک یا Graphic Design استفاده می‌ شود.

مهمترین ویژگی های یک لوگوی خوب و حرفه ای کدامند؟
بیشتر بخوانید

تاریخچه طراحی گرافیک

بعد از اختراع کاغذ، فرآیند نوشتار و ترسیم اشکال مختلف تسهیل شد و نمونه‌ های بیشتری از طراحی گرافیک منتشر شده و به چاپ رسیدند. و هر فناوری جدیدی که وارد زندگی بشر می‌ شد، تاثیر به سزایی در حوزه هنر و گرافیک داشت؛ مثلا در ۱۴۵۰ سال بعد از میلاد که ماشین تایپ متحرک اختراع شد، روند نوشتار با سهولت بیشتری ادامه یافت و شاید بتوان گفت که ریشه تایپوگرافی امروزی به همان دوران بر می‌ گردد.

البته تعریف تخصصی‌ تری هم درباره مفهوم گرافیک وجود دارد که توسط AIGA موسسه هنر گرافیکی در آمریکا ارائه شده. و طبق این تعریف «گرافیک یعنی یک فرآیند خلاقانه که از ترکیب و تلفیق تکنولوژی و هنر به دست می‌ آید.» در همین راستا، طراح گرافیک به کمک مجموعه‌ ای از ابزار های مختلف بین ایده‌ های متنوع ارتباط برقرار نموده و پیامی را به مخاطبان خود منتقل می‌ نماید. ابزار اصلی طراح برای فرستادن این پیام، تصاویر و تایپوگرافی است.

طراحی-گرافیک

ابزارهای اصلی طراحی گرافیک

همانطور که در بخش قبل هم گفتیم، ابزارهای اصلی طراحی گرافیک، تایپوگرافی و تصاویر  هستند. یک ابزار دیگر هم در این حوزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در ادامه مقاله به تعریف مختصر این سه ابزار خواهیم پرداخت.

  • تصاویر

تصاویر یا به طور کلی مجموعه‌ ای از هنرهای بصری که به شیوه عکاسی یا تصویربرداری در کارهای گرافیکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، در دسته ابزارهای اصلی کارهای گرافیکی قرار می‌ گیرند. این ابزار، بخش زیادی از فرآیند طراحی گرافیکی را در بر گرفته و بسیار مهم است.

  • تایپوگرافی

طراح گرافیک برای اضافه کردن جذابیت به طرح و انتقال پیام مستقل به مخاطب از ابزار تایپوگرافی استفاده می‌ نماید. این ابزار به فرآیند تنظیم، ترتیب‌ بندی و طراحی حروف اشاره دارد.

  • صفحه آرایی

یکی از کارهایی که طراح گرافیک در آن مهارت زیادی دارد، صفحه‌آرایی می باشد. صفحه‌ آرایی یعنی تنظیم عناصر و المان‌ های مختلف در یک صفحه که  چاپ یا منتشر می شود.

باید و نباید های طراحی لوگو کسب و کار
بیشتر بخوانید

اهمیت طراحی گرافیک

بعد از اختراع کامپیوتر و ورود آن به زندگی بشر، تقریبا اغلب حوزه‌ ها دستخوش تغییر شدند؛ دنیای گرافیک نیز از این تغییرات بی‌ بهره نبود. امروزه، آغاز عصر طراحـی گرافیک را با تولد کامپیوتر هم سو و موازی می دانند. هر چقدر دنیای فناوری و تکنولوژی پیشرفته‌ تر شد، کارهای گرافیکی با ظرافت و دقت بیشتری منتشر می شدند. با افزایش دسترسی مردم جامعه به چنین فناوری‌ هایی، زمینه آشنایی آن‌ ها با دنیای طراحی و گرافیک بیش از پیش میسر شد و علاقه مندان بیشتری پیدا کرد.

گرافیک به دلیل تحریک احساسات افراد مختلف و انتقال پیام‌ های متنوع به شیوه‌ ای خلاقانه یکی از بخش‌های مهم و جدا نشدنی صنعت تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌ گردد. کاربردهای گرافیک بسیار متنوع می باشد. تعدادی از این کاربردها عبارتند از:

  • لوگو
  • نشانه‌ها و علائم
  • صفحه‌ آرایی مجله و کتاب
  • طراحی کارت ویزیت
  • وب‌ سایت‌ ها و اپلیکیشن‌ های موبایل یا کامپیوتر
  • ست‌ های اداری
  • جلد کتاب‌ ها و مجلات
  • بسته‌ بندی و برچسب محصولات
  • اینفوگرافیک‌ ها
  • طراحی پوستر و اعلامیه
  • رابط کاربری نرم‌ افزارها

اهمیت طراحی گرافیک فقط به موارد بالا خلاصه نمی شود. تصور دنیای بدون تنوع و خلاقیت واقعا سخت است. گرافیک با اضافه کردن عناصری مانند رنگ، خط، شکل و از همه مهم‌ تر، خلاقیت به زندگی ما باعث جذاب‌ تر شدن معنای زندگی شده است. چند لحظه فکر کنید که در دنیایی بدون طرح و رنگ، بدون تصاویر و هنرهای بصری زندانی شده‌ اید. چنین دنیایی قطعا تحمل‌ ناپذیر است.

طراح گرافیک کیست

بالا تر شما با مفهوم گرافیک آشنا شدید حالا می خواهیم شما را با مفهوم گرافیست(طراح گرافیک) آشنا کنیم. طراح گرافیـک یا گرافیست به شخصی گفته می شود که با کمک خطوط و رنگ ها اثری خلق کند که یک مفهوم رو به مخاطب برساند و مخاطب را گمراه ننماید. اصلی ترین وظیفه ای که گرافیست دارد این است که بتواند مفهوم اصلی را به مخاطب انتقال دهد و هیچ جای خطایی برای ذهن مخاطب باقی نگذارد تا به اشتباه مفهوم غلطی در ذهن بیننده ایجاد شود، به عنوان مثال یکی از بهترین لوگو ها از این نظر لوگو ردبول به معنی گاو قرمز است که در آن یک گاو به رنگ قرمز ایجاد شده و این ناخودآگاه ذهن شما را به سمت انرژی خواهد برد و حتی دیدن این لوگو شما را از لحاظ انرژی و توان شارژ می کند.

گریزی به هویت بصری بازی های المپیک
بیشتر بخوانید

 

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید 09144066071

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *