تاثیر برندینگ بر کسب و کار

تاثیر برندینگ بر کسب و کار

برندینگ چیست و چه تاثیری روی کار و فعالیت شما دارد؟

برندینگ برای رقابت در جهان امروزی است، فرقی نمیکندکه صاحب امتیاز و برند تجاری هستید یا دوست دارید به عنوان یک متخصص در بازار رقابت حاضر شوید؛ برندینگ و مطرح شدن در بین رقبا یک هدف مهم و ضروری است که در طی چند مرحله حاصل می‌ شود. ابتدا باید بدانید هدف شما از برندینگ در دنیای بازاریابی دیجیتال چیست؛ بعد از آن باید برندینگ را بر اساس اصول و قواعد خاصی انجام دهید تا تاثیرات مثبتی در ذهن مخاطب و کاربر بجا بگذارد.

بسیاری از افرادی که جدیدا وارد دنیای تجارت یا خدمات شده‌ اند با مفهوم برندینگ به طور کامل آشنایی ندارید؛ شاید هم تعریف کوتاهی از آن شنیده باشید، اما دقیقا نمی‌ دانید که از چه زمانی و کدام مرحله باید ترویج برند تجاری یا شخصی خود را آغاز کنید. احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده است که برندینگ چیست؟ پس برای دریافت پاسخ این سوال تا انتهای مقاله همراه مجله آنکادر باشید.

برندینگ چیست؟

پیش از هر چیز، ابتدا لازم است تعریف مناسبی از این عنوان و مفهوم در ذهن مخاطب ایجادکند تا دقیق‌ تر بداند با چه فرآیندی رو به رو است؛ برندینگ (Branding) یا استراتژی برندسازی  کلیه فعالیت‌ هایی نامیده می شود که گروه مدیریت برند در یک شرکت یا آژانس دیجیتال برندینگ نظیر آنکادر انجام می‌ شود تا کسب‌ و کار تجاری یا فرد حقیقی در ذهن مخاطبان به جایگاه مطلوبی رساند. بر اساس این تعریف به نظر شما، هدف از برندینگ چیست؟ برای پاسخ به این سوال، باید به اهداف آن شخص حقیقی یا شرکت تجاری دقت کرد؛ چراکه براساس چشم‌ انداز های مختلف، روش‌ های متفاوتی از برندسازی مورد استفاده قرار می‌ گیرد اما به طور کلی، اهداف برندینگ را می‌ توان در دو مورد زیر تقسیم بندی کرد:

 1. افزایش آگاهی مخاطب نسبت به برند: مخاطب در مورد جزئیات مختلف برند آگاهی کسب خواهد کرد.
 2. تقویت جایگاه برند در ذهن مخاطب: بر اساس کامل شدن آگاهی مخاطب در مرحله پیشین، جایگاه برند در ذهن وی تقویت شده تا زمانی که به ثبات کافی رسیده و ثابت گردد.

پس، بر اساس مواردی که در بالا ذکر شد، انتخاب برند مناسب برای ترویج و تسلط بر ذهن مخاطب بسیار حائز اهمیت است. اصولا برندسازی، برای شناخته‌ تر شدن یک محصول، خدمت، سازمان یا نقطه جغرافیایی کاربرد دارد که در نهایت، انواع برندینگ را شکل می دهد. در ادامه، به بررسی انواع برندسازی پرداخته ایم.

انواع برندینگ

در این بخش در نظر داریم به معرفی کوتاه تعدادی از انواع برندسازی بپردازیم:

 • برندسازی مشارکتی: عنوان لاتین آن Co-Branding است و دو برند در جهت دستیابی دیگری به اهداف و منافع خودش، با هم همکاری داشته اند.
 • برندسازی شخصی: عبارت لاتین آن Personal Branding است که به روش فرد برای کسب اعتبار و مطرح شدن بین سایر رقبا گفته می‌شود.
 • دیجیتال برندینگ: برندسازی دیجیتال یا Digital Branding استفاده از دنیای دیجیتال و اینترنت مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی و به طور کلی بستر وب برای تجارت و اهداف تجاری
 • برندسازی ملی و کشوری: مجموعه اقداماتی که برای جذب توریست و رونق گردشگری در کشور میزبان انجام می‌گردد.
 • برندسازی علّی: هم‌راستا کردن برند شرکت با یک نیت خیرخواهانه مانند مسئولیت اجتماعی که تثبیت جایگاه شرکت در ذهن مخاطب و مشتری را به همراه داشته است.
آپدیت‌ های جدید اینستاگرام
بیشتر بخوانید

مراحل اصلی برندینگ چیست؟

برای شروع فرآیند برندسازی باید ابتدا مراحل مختلف آن را در نظر داشته باشیم و طرح اولیه برنامه خود را مشخص بکنید. در این قسمت، بخش‌های مشترک و اساسی بین انواع برندسازی را مشاهده میکنید:

 1. طراحی لوگو: این تصویر و نماد، مشخصه اصلی و هویت برند شما در ذهن مخاطب است که می‌تواند یک تصویر گرافیکی یا امضا باشد.
 2. طراحی شعار یا پیام برند: خدمات، محصولات و به طور کلی، منافع برند شما برای مخاطب چیست؟ به شکل یک پیام کوتاه آن را به کاربر منتقل کنید.
 3. انتخاب صدای برند: این صدا ویژه برند شما می باشد و باید در تمام تبلیغات و کمپین‌های شما مورد استفاده قرار بگیرد. براساس شخصیت برندتان، صدای برند شما یا رسمی و یا دوستانه است.
 4. صداقت را از یاد نبرید: در ذهن مخاطب انتظار بیهوده ایجاد نکنید چون اگر از پس برآورده کردن آن برنیایید، به زودی نتایج تمام تلاش‌هایتان از بین می رود.
 5. به‌روز نگه داشتن برند: تجارت شما باید رو به جلو حرکت کند تا از رقبا جا نماند. رعایت قوانین فراموش نشود.

اهمیت دیجیتال برندینگ چیست؟

ارزش تجاری را افزایش می‌دهد

اگر بتوانیم فرآیند برندسازی را به درستی تعریف کنیم، چیزی فراتر از فروش محصول را در خود جای می‌دهد. زمان خلق یک کسب و کار، ساختن یک برند بسیار مهم است؛ چرا که این موضوع مزیت بسیار بزرگی برای کسب و کار شما محسوب می‌گردد و سرمایه‌گذاری بر روی آن، برای همه کار جذابی خواهد شد. حقیقت آن است که برندسازی، بخشی از فرآیند راه‌اندازی یک کسب و کار موفق است. از طرفی، هر صاحب ایده‌ای باید در ابتدای مسیر خود، به چگونگی ثبت برند نیز فکر بکند.

تاثیر برندینگ بر کسب و کار

خلق مشتریان جدید

یک برند قوی، اثرات مثبت زیادی بر جامعه هدف داشته و آنان را با شما هم‌دل می‌کند؛ چرا که در طول این فرآیند، آن‌ها احساس آشنایی و صمیمیت بیشتری با شما خواهند داشت. پس از ثبت برند، تبلیغات و بازاریابی دهان به دهان تبدیل به یکی از منابع درآمدی مهم برای شما خواهند شد.

لوگوی متفاوت کلاب هاوس برای یک شبکه اجتماعی
بیشتر بخوانید

مهم نیست که شما صاحب چه کسب و کاری هستید و یا در چه صنعتی فعالیت می‌کنید. اگر در بازار کار به هر نحوی فعالیت دارید، همواره رقبای جدید برای شما ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که برای رسیدن به موفقیت، نمی‌توان صرفا با یک عملکرد یکنواخت جلو رفت. فرآیند معرفی برند به شما کمک می‌کند تا راه‌های متفاوت، ویژه و منحصربه فرد بودن را طی کنید و به مشتریان شما نشان می‌دهد که چرا باید به جای رقبا، شما را انتخاب کنند.

ایجاد شناخت از برند

اگر قصد دارید یک برند شاخص و موفق داشته باشید، بدون شک باید برای شناخته شدن تلاش کنید. برندسازی حرفه‌ای (طراحی یک لوگو تاثیرگذار، وبسایت و استفاده از سایر ابزار) باعث می‌شود تا سبک متفاوتی برای خود ایجاد کنید و در بازار کار بیشتر شناخته شوید.

ایجاد تجربه سازگار با برند برای مشتریان

کسانی در کسب و کار خود موفق می‌شوند که بتوانند ارتباط عاطفی با جامعه هدف خود برقرار کنند. این رابطه عاطفی، دقیقا همان چیزی است که مشتری را به یک طرفدار تبدیل می‌کند. اما به راستی این ارتباط قوی، چگونه باید ایجاد شود؟ مسلما پاسخ این سوال، برندینگ است! استراتژی‌های گوناگونی که در ثبت برند استفاده می‌شود، سبب می‌گردد تا در سطوح عمیق‌تری با مخاطبین خود ارتباط بگیرید و احساس وفاداری بیشتری با کسب و کار شما در آن‌ها ایجاد می شود.

عناصر تشکیل‌دهنده برندینگ را بشناسید!

حال که با مفهوم، انواع و مراحل کلی معرفی برند و ثبت آن آشنا شدید، نوبت به آن می‌رسد تا با عناصر اصلی آن، که در موفقیت شما تاثیرگذار هستند نیز آشنا شوید. در واقع، این فرآیند جزئیاتی دارد که رعایت آن‌ها سبب می‌شود، مخاطبین بیشتر کسب و کار شما را درک کنند. در ادامه، این عناصر را معرفی می کنیم.

بیانیه ماموریت و ارزش‌های برند

این عنصر، تشکیل‌دهنده پایه و اساس برند شما می‌باشد. بیانیه ماموریت خود را می‌توانید به منزله مغز عملیات بدانید. در این عنصر، قرار است به صورت کوتاه و مختصر، وضعیت و هدف فعلی سازمان تعیین می شود. چشم‌انداز سازمان یا کسب و کارتان نیز مانند قلب آن است و یک تصویر انگیزشی از آنچه که در بلندمدت انتظارش را دارید، خدمات می گردد.

دستورالعمل‌های برند

استراتژی برندینگ شما به واسطه دستورالعمل‌ها خلق می‌شوند. این روش‌ها و دستورها باید در یک سند قابل دسترس گنجانده شوند و اهداف تجاری شما را انعکاس دهند. علاوه براین، عملکرد آن‌ها شامل موارد زیر نیز می‌شود:

 1. پشتیبانی
 2. ایجاد تمایز بین شما و رقبا
 3. ارائه الگو برای تصمیم‌گیری‌هایتان
 4. ایجاد ایده‌هایی برای فعالیت‌های آینده جذب مشتری
کالیگرافی حروف در اسم و تاثیر آن در برند سازی
بیشتر بخوانید

دارایی‌های اضافی

در علم بازاریابی و برندسازی، هیچ دستورالعمل یکسانی برای کسب و کارهای مختلف وجود ندارد. بسته به تجارت و صنعتی که در آن فعال هستید، ممکن است به دارایی‌های اضافی مانند کارت ویزیت، بسته‌بندی خاص و یا کمپین‌های تبلیغاتی با سطوح مختلف، نیاز پیدا کنید. کسب و کار و نیازهای خاص آن را ارزیابی کنید و برمبنای آن، دارایی‌های تجاری بیشتری را ایجاد و یا سفارش بدهید.

تاثیر-برندینگ-بر-کسب-و-کار

تاثیرات برندینگ چیست؟

برندسازی، تاثیرات و مزایای خاص خودش را دارد اما به طور کلی در سه بخش زیر پیرامون تاثیرات و مزایای برندینگ صحبت می‌کنیم:

تاثیر برندینگ در بازاریابی و فروش

برندسازی در موضوع بازاریابی و فروش تاثیر به سزایی دارد که در موارد زیر اشاره شده است:

 1. تحریک احساسات مخاطب
 2. Omnichannel
 3. مردمی شدن برند
 4. وجه تمایز برند شما در بین سایر رقبا
 5. احساس نزدیکی و صمیمیت با کاربر

تاثیر برندسازی در موفقیت اشخاص

مزایای برندسازی شخصی در موارد زیر خلاصه می‌گردد:

 1. جلب اعتماد اولیه از مشتری یا مخاطب
 2. ایجاد ارتباط دوسویه و پایا
 3. کسب اعتبار و ارزش از سمت مخاطب
 4. تاثیر شگفت‌انگیز روی اعتماد به نفس شخص
 5. تمرکز روی اصالت و ترویج برند شخصی

تاثیر برندسازی در موفقیت کسب و کارها

برندسازی باعث افزایش تاثیر کسب‌وکار می‌شود و همین مسئله، مانند اهرمی قوی برای حضور در صحنه رقابت به کمک برند می‌آید. ارزش برند در ذهن و دیدگاه مشتری تاثیر زیادی دارد و باعث می‌شود اعتماد زیادی در ذهن مخاطب نسبت به آن عنوان تجاری یا شخص حقیقی، شکل بگیرد. بنابراین، برندسازی در موفقیت کسب‌وکار تاثیر دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی انجام داد.

اهمیت دیجیتال برندینگ چیست؟

این روزها شاهد نوآوری‌های فراوانی در عرصه ارتباطات و پلتفرم‌های اینترنتی هستیم. اکثر مردم دنیا در این بسترها فعالیت می‌کنند و همین مسئله اهمیت برندینگ و برندسازی در فضای دیجیتال (دیجیتال برندینگ) را چندین برابر افزایش می‌دهد؛ چون لازم است با استفاده از این ابزارهای دیجیتالی و اینترنتی، خود یا برند تجاری مورد نظرتان را به خوبی معرفی کنید تا بیشتر دیده شوید و مردم بیشتری با برند شما آشنا شوند.

جمع بندی نهایی

در این مقاله درباره اینکه برندینگ چیست صحبت کردیم و انواع آن را مورد بررسی قرار دادیم. در جهان امروز، ابزارهای زیادی برای کسب جایگاه و تثبیت آن در ذهن مخاطب وجود دارد اما جرقه اصلی این اتفاق در برندسازی است؛ یعنی هر چقدر تعریف دقیق و صادقانه‌تری از خود ارائه کنید، مردم بیشتری با شما و صدای برندتان همراه می‌شوند. پس بهتر است همین امروز که رقیبان کمتری دارید، برای برندسازی اقدام کنید.

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید 09144066071

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *