شرکت تبلیغاتی شامل چه بخش‌ هایی است؟

شرکت تبلیغاتی شامل چه بخش‌ هایی است؟

شرکت تبلیغاتی چیست و شامل چه بخش‌ هایی می شود؟

کمپین‌ ها یا پویش‌ های تبلیغاتی و همچنین بروشور، کاتالوگ‌، پیامرسانی بی‌ واسطه با پست مستقیم، رسانه‌ های چاپی، آگهی‌ تلویزیونی و… از جمله ابزار های تبلیغاتی‌ ای می باشند که شرکت تبلیغاتی برای فعالیت در این زمینه از آن‌ ها استفاده می‌ کند.

نقش کارکنان در شرکت تبلیغاتی

اعضای شرکتهای تبلیغاتی به این قرارند: مدیر شرکت، مدیر پروژه، کارگردان هنری، نویسنده‌ متون تبلیغاتی، طراح گرافیک و کارگردان رسانه. بعضی شرکت‌ های تبلیغاتی با نیرو های کاریِ آزاد نیز کار میکنند. این دسته از نیرو ها معمولا به‌ شکل مستقل و خارج از محیط شرکت تبلیغاتی به صورت دورکاری فعالیت می‌ کنند. این روزها ابعاد کاری شرکت‌های تبلیغاتیِ کوچک بر اساس مواردی از این‌ دست تعریف می‌ شود.

لوگوی متفاوت کلاب هاوس برای یک شبکه اجتماعی
بیشتر بخوانید

سختی کار در شرکتهای تبلیغاتی

کار در شرکتهای تبلیغاتی مانند فعالیت‌ های متداول دیگر کارمندانِ اداری نمی باشد. بیشترِ نیرو های شرکت تبلیغاتی باید ساعات بیشتری کار کنند و حتی در آخر هفته‌ ها نیز درگیر پروژه‌ های تبلیغاتی شرکت باشند. در محیط کارِ شرکت های تبلیغاتی، تا حدودی تنش و استرس وجود دارد، زیرا برخی مشتریان پر توقع‌ بوده و برای راضی نگه‌ داشتن آن ها به خدمت‌ رسانی و فرمان‌ برداری زیادی نیاز می باشد. گاهی اوقات برای اجرای درخواست مشتریان سخت‌ گیر، کارمندان باید لیوان آبِ در دستشان را زمین بگذارند و به‌ سمت پروژه آنها بشتابند.

مزایای کار در شرکتهای تبلیغاتی

محیط شرکتهای تبلیغاتی بسیار پویا و خلاق است. کار در این فضا فرصت‌ های مفرح بسیاری مانند سفر یا ملاقات با افراد مشهور را ممکن می‌ سازد. قسمت جالب دیگر این شغل انعطاف‌ پذیری آن از لحاظ قوانین و مقررات می باشد. با کار در شرکت تبلیغاتی نیازی نیست مانند کارمندی شسته‌ و رفته رفتار نمایید؛ درست زمانی که دراز کشیده‌ اید و مشغول استراحتید، میتوانید به ایده‌ ای خلاقانه برای پروژه‌ای جدید فکر کنید!

بسیاری از شرکتهای تبلیغاتی محیط‌ هایی سرگرم کننده و مفرح برای زمان استراحت نیرو های خود فراهم کرده اند. مثلا قرار دادن بازی دارت در گوشه‌ ای از فضای کار، صندلی‌ های نرم و جالب برای استراحت و حتی چرت‌ زدن!

مزایای کار در شرکتهای تبلیغاتی

روش کار شرکت تبلیغاتی 

اگر در صنعت تبلیغات فعالیت می‌ نمایید، این سوال مطمئنا برای شما خنده‌ دار است، اما پاسخ آن برای افراد مختلف آنچنان هم ساده نیست. بیشترِ افراد عادی دقیقا نمی‌ دانند که در شرکت‌ های تبلیغاتی چه می‌ گذرد؟ یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌ شود تعریف آژانس تبلیغاتی و توضیح فعالیت‌ های آن به مردم ضروری شود، تصاویر غیر واقعی از این شرکت‌ ها در فیلم‌ هاست. آنچه در فیلم‌  نشان می‌ دهند، از زمین تا آسمان با واقعیت فرق دارد. توضیح وظایف افراد و بخش‌ های شرکت‌ تبلیغاتی در حرف آسان بوده، اما در عمل، برای اینکه درک دقیقی از اتفاقات درون این شرکت‌ها پیدا کنیم، بهتر است آن را به بخش‌ های مختلف تقسیم کنیم:

کاتالوگ و انواع آن
بیشتر بخوانید

1. شرکت تبلیغاتی مشتری دارد

هر شرکت تبلیغاتی نظیر آنکادر از طریق جلسه‌ ی معارفه یا به‌ عبارت‌ بهتر، «جلسه‌ ی آزمون و سنجش» با ارباب رجوع و مشتری خود آشنا می‌ شود. البته این روند همیشه صادق نیست و ممکن است ارتباط شرکت‌ ها با مشتری از راه‌های دیگری نیز صورت بگیرد.

بعد از این مرحله، قرارداد بسته و کار شروع می‌ شود. نسبت به نوع شرکتهای تبلیغاتی و مشتری، حوزه‌ی فعالیت متفاوت خواهد بود. اما در کل، هر شرکت در ازای هزینه‌ی مشخصی برای انجام پروژه‌ ای معین، با مشتری توافق می‌ نماید. برای نمونه، ممکن است قرارداد همکاری شرکت تبلیغاتی با  خرده‌ فروشی‌ ها به‌شکل ساعتی منعقد شود. پس مشتری متعهد به پرداخت دستمزد شرکت است و شرکت تبلیغاتی نیز متعهد به انجام پروژه‌ ی تبلیغاتیِ توافق‌ شده است. البته این سادپه ترین توضیح ممکن درباره‌ ی روند کار ما است.

2. همه‌ چیز مبتنی بر تعریف مسئله و ارائه‌ ی راه حل می باشد

وظیفه‌ ی شرکت تبلیغاتی حل مسائل مشتری بوده و نوع مسائل و مشکلات و راهکار های حل این مسائل به‌ شدت به حیطه‌ ی کسب و کار مشتری و گستره‌ ی فعالیت شرکت تبلیغاتی بستگی دارد.  فرایند حل مسئله و انجام پروژه‌ ها در شرکت‌ های تبلیغاتی مختلف با هم فرق می‌ کند، اما روند کار کمابیش یکسان می باشد.

۶ دپارتمان اصلی و مهم در هر شرکت تبلیغاتی

۶ دپارتمان اصلی و مهم در هر شرکت تبلیغاتی

۶ دپارتمان یا بخش در هر شرکت تبلیغاتی موجب تولید تبلیغات مؤثر می‌ شوند. این ۶ بخش ممکن است به زیر مجموعه‌ هایی نیز تقسیم شوند و اسامی و عناوین متعددی به خود گیرند، اما در هرحال اسکلت و ساختار شرکت‌ ها ثابت و یکسان است. این بخش ها به شرح زیر هستند:

 • برنامه‌ ریزی پروژه
 • خدمات پروژه / اجرایی
 • دپارتمان خلاقیت
 • تولید
 • امور مالی و حسابداری
 • خرید رسانه
روانشناسی رنگ در برندسازی
بیشتر بخوانید

یادتان باشد بخش های نام‌ برده، بخش‌ های استاندارد هر شرکت تبلیغاتی می باشند، اما برخی شرکت‌ ها ممکن است برای هر یک از این بخش‌ ها عناوین متفاوتی انتخاب نموده و  به زیرمجموعه‌ هایی تقسیم کنند و یا بخش‌ های مستقل دیگری نیز تعریف کنند، مانند:

 • بخش منابع انسانی و تجهیزات
 • بخش تحقیق
 • بخش فناوری اطلاعات
 • بخش توسعه‌ی برخط یا آنلاین
 • بخش ترافیک (وظیفه‌ی آن ایجاد ارتباط و هماهنگی میان بخش‌ های مختلف شرکتهای تبلیغاتی است).
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *