شخصیت برند چیست؟

شخصیت برند چیست و اهمیت آن برای کسب و کار

همانند شخصیت ما که تعیین می‌کند ما از نظر مردم جذاب یا حوصله سر بر هستیم، شخصیت برند هم به همین صورت است. یک شخصیت قوی و کاملاً مشخص، به یک برند وجه انسانی می‌دهد و آن را در بازار درهم و برهم امروزی کاملاً متفاوت و قابل اعتماد می‌کند.شخصیت برند (Brand Personality) به مجموعه ای از ویژگی‌ها، ارزش‌ها، نگرش‌ها و سبک حرفه‌ای یک کسب و کار مربوط به رفتار افراد درگیر در آن اشاره دارد که به یک نام تجاری نسبت داده می‌شود. این مفهوم به برند شما یک هویت و شخصیت مشخص می‌دهد و به مشتریان و مخاطبان نشان می‌دهد که برند مورد نظر یک شخصیت خاص دارد و با این شخصیت، از دیگر برندها متمایز است.

به گفته ژان نوئل کاپفرر، کارشناس برندسازی :“شخصیت برند یک کارکرد روانشناختی را انجام می‌دهد و به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد که برند مورد علاقه خود را پیدا کنند. شخصیت برند منبع اصلی لحن و سبک تبلیغات آن برند است.”

شخصیت برند چیست؟

شخصیت برند (Brand Personality) به مجموعه ای از ویژگی‌های انسانی اشاره دارد که به یک نام تجاری نسبت داده می‌شود. یک برند مؤثر، ارزش ویژه برند خود را با داشتن مجموعه ای ثابت از ویژگی که مشتریان از آن لذت می‌برند، افزایش می‌دهد.به این ترتیب، شخصیت برند چیزی است که مصرف کننده می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. شخصیت یک برند در پیام‌های برند، تصاویر و کمپین‌ های بازاریابی می‌درخشد. اگر شخصیت برند شما در وب سایت شرکت شما در مقایسه با کانال‌های اجتماعی شما متفاوت باشد، برای مصرف کنندگان دشوارتر خواهد بود که بدانند برند شما کیست و چیست.

همانطور که رئیس بازاریابی برند EMEA می گوید:“شخصیت یک برند مجموعه ای از ویژگی های انسانی است که یک برند را تعریف می‌کند. این ویژگی ها یک برند را از دیگران متمایز می‌کند و آن را منحصر به فرد می‌کند. این ویژگی‌ها باید عاقلانه انتخاب شوند، زیرا به ایجاد ارتباط عاطفی با یک گروه خاص از مشتریان بالقوه کمک می‌کنند.

به صورت خلاصه اهمیت شخصیت سازی برای یک برند را میتوان به چند دسته تقسیم کرد :

– ارتباط موثر با مشتریان خود

بهش فکر کنید، ترجیح می دهید با دوستی که سرگرم کننده و پرانرژی است معاشرت کنید یا با کسی که نسبتاً خسته کننده است؟ شما می‌توانید همین استدلال را برای برند خود در نظر بگیرید. مشتریان شما ترجیح می‌دهند با برندی ارتباط برقرار کنند که به نوعی به ارزش‌های آن‌ها اهمیت می‌دهد تا با برندی که ارزش مشخصی ندارد.وقتی شخصیت برند شما نشان می‌دهد که مخاطبان شما چه کسانی هستند، آن‌ها تمایل به ایجاد وابستگی عاطفی به کسب و کار شما دارند و به احتمال زیاد به برند شما وفادار خواهند شد.

– از رقبا متمایز شوید

به اطراف خود نگاه کنید و ببینید که چند نفر دقیقا همان کسب و کار شما را انجام می‌دهند و محصولات مشابه شما را می‌فروشند. شخصیت برندتان شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. بدون داشتن یک شخصیت متمایز، شما فقط یکی در هزاران نفر خواهید بود. داشتن یک شخصیت برند منحصر به فرد و ثابت به مخاطبان شما کمک می کند تا شما را در میان رقبایتان تشخیص دهند.

– بر تصمیمات مشتریان تاثیر بگذارید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، با افزایش تعداد کسب و کارها و رقبای مستقیم، شخصیت برند شما ممکن است تنها راهی باشد که شما از رقبای خود متمایز می‌شوید و فراتر از تعریف استراتژی‌های بازاریابی برند شما، می‌تواند بر تصمیمات خرید مشتریان شما نیز تاثیر مثبت بگذارد.

شخصیت برند شما می‌تواند پاسخ مثبت مشتریان شما را جلب کند و در نتیجه آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد تا با شما قرارداد ببندند.

– آگاهی از برند را افزایش دهید

یک شخصیت برند منحصر به فرد می‌تواند با وادار کردن مخاطبانتان به شناسایی شما از میان انبوه برندها، آگاهی از برند شما را افزایش دهد و در نهایت اگر برند شما را به اندازه کافی مجذوب کننده بدانند، شما را بر رقبایتان ترجیح می‌دهند.

– نتایج بازاریابی بهتر

با محدود کردن مخاطبان خود و برقراری ارتباط با شخصیت برند خود در کانال‌های مختلف، بینش عمیق‌تری نسبت به آنچه که در جایگاه شما بهتر است به دست می‌آورید. این به این دلیل است که شما سعی نمی کنید خیل عظیمی از مشتریان را در آنجا راضی نگه دارید، بلکه فقط سعی می کنید بخش خاصی را جلب کنید که همسو با ارزش و شخصیت برند شما هستند.

فواید شخصیت برند

فواید ساخت شخصیت برند منحصر به فرد

ساخت صحیح شخصیت برند منحصر به فرد به کمک دوره‌های آموزشی معتبر در این زمینه، یک ارزش چشمگیر برای هر شرکت به شمار می‌آید که تاثیرات مثبت زیادی را در ارتباط با مشتریان، بازاریابان و کارمندان ایجاد می‌کند. در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای ساخت صحیح شخصیت برند می‌پردازیم:

1. افزایش وفاداری مشتریان

ایجاد یک شخصیت برند معتبر و مشخص به مشتریان اطمینان می‌دهد که شما درک عمیقی از نیازها و ارزش‌های آنها دارید. مشتریان تمایل دارند با شرکت‌هایی کار کنند که درک بهتری از آنها داشته باشند و مقداری از هویت خود را در برند یافته‌اند.

2. ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان

یک شخصیت برند موثر، به شما امکان می‌دهد تا ارتباط عمیق‌تری با مشتریان برقرار کنید. این ارتباط عاطفی به مشتریان این حس خوب را می‌دهد که شما فقط به دنبال بستن یک معامله نیستید و در کنار فروش، به مشکلات و نیازهای آنها نیز توجه می‌کنید.

3. هدایت استراتژی بازاریابی

شخصیت برند به شما کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی خود را بر اساس ارزش‌ها و ویژگی‌های شناخته‌شده برند ایجاد کنید. این راهنمایی به بازاریابان کمک می‌کند تا محتوا و تبلیغات را به سمتی هدایت کنند که با نیازها و ترجیحات مشتریان هماهنگ باشد و در نهایت تعامل و فروش با مشتریان را افزایش می‌دهد.

4. تقویت فرهنگ سازمانی

شخصیت برند می‌تواند به عنوان یک پله‌ موفقیت‌آمیز برای تقویت فرهنگ داخلی سازمان عمل کند. انتخاب یک شخصیت که ارزش‌ها و ویژگی‌های شرکت را بازتاب دهد، موجب می‌شود که کارمندان به عنوان یک تیم واحد با هدف مشترک به سمت پیشرفت حرکت کنند.

انواع تبلیغات سنتی و دیجیتال در سال 2024
بیشتر بخوانید

5. افزایش نرخ جذب بازار هدف

شخصیت برند منحصربه‌فرد می‌تواند به شما در افزایش نرخ جذب بازار هدف کمک کند. با شناخت دقیق از نیازها، ترجیحات و شخصیت مخاطبان، می‌توانید محتوا و پیام‌هایی ایجاد کنید که به طور مستقیم با آنها ارتباط مؤثری برقرار می‌کند.

6. تشویق و افزایش علاقه کارمندان

شخصیت برند قدرتی دارد که کارمندان را به فعالیت و همکاری بیشتر ترغیب می‌کند. هنگامی که کارمندان احساس می‌کنند که با ماموریت و ارزش‌های برند هماهنگی دارند، احتمال انگیزه بیشتر و ارتباط نزدیک‌تر با کسب و کار افزایش می‌یابد.

7. بهبود توانایی نگه‌داشتن مشتریان

یکی از مهم‌ترین اهداف بازاریابی، تبدیل یک مشتری بالقوه به یک مشتری وفادار است. درواقع، همیشه بر این نکته تأکید می‌کنیم که هدف ما از صحبت با یک مشتری، تنها انجام یک فروش نیست و می‌خواهیم کاری انجام دهیم که آن مشتری را به یک مشتری وفادار تبدیل کنیم و حتی می‌خواهیم به قدری بتوانیم نفوذ داشته باشیم که برند ما را به دیگران معرفی کند.شخصیت برند قوی، مشتریان را به سمت شما جذب می‌کند و او احساس می‌کند ارتباطی نزدیک با برند شما دارد. در نتیجه باعث می‌شود که مشتریان به راحتی انتخاب شما را بر رقبا ترجیح دهند و به عنوان اولین گزینه برای خرید محصول یا دریافت خدمات، در نظر بگیرند.

8. ارتقاء شناخت برند

یک شخصیت برند معتبر و خاص، باعث افزایش شناخت برند در بازار می‌شود. درنتیجه، مشتریان بهتر به برند شما اعتماد پیدا می‌کنند و این باعث می‌شود که شما در ذهنیت آنها به‌صورت ویژه جا بگیرید.

9. تعیین هدف و جهت

شخصیت برند به شما کمک می‌کند تا هدف و جهت کسب و کارتان را به وضوح مشخص کنید. این باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌های استراتژیک بهتری انجام دهید و راهبرد‌های موثرتری ایجاد کنید.

10. تمایز در میان رقبا

بازارها پر از رقبا هستند و شخصیت برند می‌تواند شما را از دیگران تمایز دهد. این تمایز باعث می‌شود مشتریان به شناخت شما بپردازند و در زمان تصمیم‌گیری خرید، شما را نسبت به رقبا ترجیح دهند.در نهایت باید بگوییم شخصیت برند، به عنوان یک مفهوم مهم در بازاریابی، دارای مزایای فراوانی است. از جذب و نگه‌داشت مشتریان تا ایجاد تمایز در میان رقبا، از تعیین هدف و جهت و تمایزسازی تا تقویت فرهنگ سازمانی و ایجاد ارتباط عاطفی، شخصیت برند می‌تواند به شما در هر زمینه‌ای از کسب و کارتان تا حد زیادی تأثیر مثبت داشته باشد و به شما کمک کند تا به یک برند قوی، معتبر و جذاب تبدیل شوید. در نتیجه هر روز بر میزان مؤفقیت و درآمدتان افزوده خواهد شد.

انواع شخصیت برند

پنج نوع اصلی وجود دارد:

 1. هیجان: بی دغدغه، با روحیه و جوان
 2. اخلاص: مهربانی، متفکر بودن و گرایش به ارزش‌های خانوادگی
 3. مقاوم: خشن، سخت، در فضای باز و ورزشی
 4. شایستگی: موفق و تاثیرگذار، که توسط رهبری برجسته می‌شود
 5. پیچیدگی: شیک، معتبر و گاهی اوقات پرمدعا

چگونه شخصیت برند خود را بسازیم؟

اکنون که اهمیت ایجاد یک شخصیت برای برند را متوجه شدیم، ممکن است بپرسید که چگونه می‌توانید برای برند خود یک شخصیت مناسب بسازید. چه برای اولین بار شخصیتی خلق می‌کنید و چه علاقمند به تغییر شخصیت موجود برند خود باشید، به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه یک شخصیت قوی و ماندگار برای برند خود بسازید.

1. ارزش‌های خود را دریابید

ارزش‌های اصلی کسب و کار خود را شناسایی کنید. هدف، ماموریت و شعار برند خود را مشخص کنید. شخصیت برند شما باید یک نتیجه جمعی از این باشد که چرا در وهله اول کسب و کار خود را شروع کرده اید، می‌خواهید چه کسی برای مخاطبان خود باشید، تفاوت شما با رقبای خود چیست.پاسخ به برخی از این سوالات می‌تواند شما را به سمت شکل گیری شخصیت برند ایده آل برای کسب و کارتان هدایت کند. ابتدا ارزش‌های اصلی برندتان را پیدا کنید. چه چیزی برای برند شما اهمیت بیشتری دارد؟هنگامی که ارزش‌های برند خود را شناسایی کردید، آن‌ها را به عنوان یک شعار بنویسید. این شعار ارزش شما پایه و اساس شخصیت برند شما خواهد بود.

2. از مخاطبان خود به عنوان الهام استفاده کنید زیرا آن‌ها همان چیزی هستند که برند شما باید باشد.

شخصیت برند REI به این دلیل موثر است که بازار هدف آن مخاطبان علاقمند به فضای باز است. از سوی دیگر، اگر برند کارمندان اداری را هدف قرار می‌داد، شخصیت برند کاملاً بی تاثیر بود. به همین دلیل مهم است که در درجه اول، ترجیحات، رفتارها و انتظارات مخاطبان خود را در نظر بگیرید.شما می‌خواهید تحقیقات کمی و کیفی بر روی مخاطبان هدف خود انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که درک قوی از شخصیت خریدار خود دارید. برای شروع درک شخصیت خریدار خود، باید سوالاتی مانند این بپرسید:

 • آیا مخاطب من بیشتر به لوکس بودن اهمیت می‌دهد یا مقرون به صرفه بودن؟
 • آیا آن‌ها توسط احساسات هدایت می شوند یا منطق؟
 • هنگام خرید محصولات، چه چیزی برای آن‌ها اهمیت بیشتری دارد؟ پایداری؟ ایمنی؟ سرگرمی؟
 • مخاطبان من در اوقات فراغت خود چه می کنند؟
 • آن‌ها چی دوست دارند؟ چه چیزی را دوست ندارند؟

هرچه مخاطبان خود را عمیق تر بشناسید، ساختن شخصیت برندتان آسان تر خواهد بود. نام تجاری شما باید منعکس کننده و تقویت کننده شخصیت فعلی خریدار شما باشد و یا اینکه چه کسی می خواهد باشد.به عنوان مثال، شخصیت برند شانل (CHANEL) به شدت در بین مخاطبان خود پرطرفدار است زیرا ویژگی هایی را که برای مخاطبان مهم هستند، از جمله تجمل و پیچیدگی را منعکس می‌کند. اگر شنل مخاطبانی را هدف قرار می‌داد که بیشتر به مقرون به صرفه بودن اهمیت می‌دادند، موفق نمی‌شد

قوانین و مقررات تبلیغاتی
بیشتر بخوانید

3. طوری از خود سوال بپرسید که انگار برند شما یک انسان است.

هنگامی که یک طرح کلی برای شخصیت برند خود ایجاد کردید، می‌توانید آن را با پرسیدن سوالاتی از خود (و تیمتان) به گونه ای اصلاح کنید که گویی برند شما قبلاً یک شخص بوده است.ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما از خود بپرسید:

 • وقتی به یک مهمانی می روند، برند من چگونه عمل می کند؟
 • برند من در مورد چه چیزی با دوستانش صحبت می کند؟
 • چه چیزی برند من را هیجان زده می کند؟ چه چیزی برند من را می ترساند؟
 • چرا برند من به روش X رفتار می کند؟ چه چیزی آن را هدایت می کند؟

بسیار مهم است که بتوانید با جزئیات کامل توصیف کنید که برند شما چه کسی است. این اطلاعات لازم نیست در معرض دید عموم قرار گیرند، در واقع، به احتمال زیاد اینطور نخواهد بود. در عوض، این اطلاعات در قسمت پشتیبان مورد استفاده قرار می گیرد تا تیم بازاریابی شما بتواند مطالبی را ایجاد کند که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند و شروع به ایجاد وفاداری قوی به برند کند.اگر این کار به طور موثر انجام شود، مخاطبان شما بدون اینکه بدانند چرا از نظر احساسی به برند شما وصل می شوند.

4. یک راهنمای سبک برند برای تیم خود ایجاد کنید.

با گذشت زمان، تیم شما تغییر خواهد کرد. افراد جدید ملحق خواهند شد، دیگران خواهند رفت. اگر نرده‌های محافظ قوی ندارید که نشان دهد برند شما چه کسی است… و چه کسی نیست… در طول زمان در معرض خطر رقیق کردن شخصیت برند هستید.برای مبارزه با این موضوع، مطمئن شوید که یک راهنمای سبک برند ایجاد می‌کنید که نشان می‌دهد شخصیت برند چگونه خود را از طریق بازاریابی شما نشان می‌دهد. به عنوان مثال، چه فونتی شخصیت برند شما را نشان می‌دهد؟ رنگ ها چطور؟ زبان، صدا، لحن؟ تصاویر؟

هر چه بتوانید راهنمای سبک برند خود را دقیق‌تر نشان دهید، احتمال اینکه یکپارچگی شخصیت را حفظ کنید، بیشتر می‌شود. علاوه بر این، شما باید زمانی را اختصاص دهید تا مشخص کنید که برند شما چه کسی نیست.می‌توانید از یک مشاور کسب و کار برای انتخاب بهترین شخصیت برای کسب و کارتان کمک بگیرید تا در بین رقبایتان متمایز باشید.

نمونه های موفق شخصیت برند

1. استارباکس

شخصیت برند: شایستگی

حتما همه ی شما برند استارباکس را می‌شناسید، شخصیت برند استارباکس به شما القا می‌کند که چه یک والدین پرمشغله، یک دانش آموز یا یک مدیر باشید، استارباکس پاسخ مطمئنی به این سوال شما است : «از کجا می توانم یک فنجان قهوه در یک محیط راحت و الهام بخش تهیه کنم؟»

شعار این برند – یک نفر، یک فنجان و یک محله در یک زمان است که این احساس را به مخاطب خود می‌دهد که آنها همواره در کنار شما هستند.

2. شانل (Chanel)

شخصیت برند: پیچیدگی

اگر به دنبال شخصیت برندی هستید که نشان دهنده پیچیدگی باشد، به شانل نگاه کنید. بیایید صفحه اینستاگرام آن‌ها را در نظر بگیریم، تیم Chanel از آبی ملایم، زرد روشن و فضای سیاه فراوان برای جلب توجه به یک نقطه کانونی استفاده می‌کند. تم مینیمالیستی و قدیمی آن‌ها به طور موثر شخصیت برند را پیچیده نشان می‌دهد.

شانل به عنوان یک شخص، کسی است که عمیقاً به مد اهمیت می‌دهد، بسیار شیک است و هرگز حرف اشتباهی نمی زند.

3. اپل

شخصیت برند: پیچیدگی

با نگاهی به غول فناوری اپل، می‌توان دید که شخصیت‌های برند مدرن می‌توانند ترکیبی از چند شخصیت باشند. برند اپل قابل اعتماد، هیجان انگیز، شایسته و پیچیده است. با این حال، اگر بخواهیم تنها یک ویژگی شخصیتی انتخاب کنیم، احتمالاً پیچیدگی را انتخاب می کنیم.از طراحی شیک و اغلب تکراری محصول گرفته تا قیمت آن، روشی است که این برند خود را نشان می‌دهد و مشتریان آن را درک می‌کنند، نرخ وفاداری مشتریان به این برند در 3 سال گذشته بیش از 90 درصد بوده است.

چرا شخصیت برند مهم است

چرا شخصیت برند مهم است؟

شخصیت برند به برند شما معنا می‌بخشد و آن را انسانی می‌کند. این به مردم کمک می‌کند تا برندها را بهتر درک کنند و یکی را انتخاب کنند. مشتریان احساس خواهند کرد که با یک انسان صحبت می‌کنند و  باعث ایجاد دلبستگی به برند می‌شود، همچنین به مصرف کننده کمک می‌کند تا به برند شما وفادار بماند و نسبت به رفتار و ارزش‌های آن حساس باشد.بر اساس مطالعه دو ساله یک موسسه تحقیقاتی روی 100000 مشتری خرده‌فروشی، مشتریانی که از نظر عاطفی درگیر یک برند هستند 306 درصد ارزش طول عمر مشتری(CLV) بیشتری دارند. (منبع)شخصیت برند پایه رابطه ای را که مصرف کننده با برند ایجاد می‌کند تشکیل می‌دهد. جدای از آن، به حفظ ارزش یک برند نیز کمک می‌کند.

دیگر بازار مربوط به صنایع مختلف از حالت اختصاصی بودن خارج شده و نسبت به گذشته، تعداد شرکت‌های مشابه و فعال در بازار صنایع مختلف افزایش چشمگیری داشته است؛ کسب‌وکارهایی که هر کدام به نحوی برای رونق و توسعه فعالیت خود، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. ایجاد شخصیت برند یکی از این روش‌ها است و با تمرکز روی ایجاد وجه تمایز، مسیر هموار‌تری پیش‌روی کسب‌وکارها برای فعالیت در حوزه‌ای خاص قرار می‌دهد. در این مقاله، ضمن پاسخ به سوال «شخصیت برند چیست»، از جنبه‌های مختلفی اهمیت ایجاد هویت برند را مورد‌بررسی قرار می‌دهیم تا بعد از مطالعه این مقاله،‌ در مسیر رونق کسب‌وکار خود با استراتژی مناسبی حرکت کنید.

شخصیت برند از کجا شکل گرفته است و تعریف آن چیست؟

شخصیت برند به مجموعه‌ای از ویژگی‌های انسانی گفته می‌شود که روی نحوه درک مشتریان از محصولات و خدمات کسب‌وکاری خاص تاثیر می‌گذارند. همچنین این ویژگی‌های انسانی، تصویری از برندها در ذهن مشتریان ایجاد می‌کنند که هنگام فکر کردن به محصولی خاص، آن‌ها را به یاد آورند. به‌علاوه، ازآنجایی‌که این ویژگی‌های انسانی بسیار شبیه به تیپ‌های شخصیتی هستند، کسب‌وکارها با هویت برند مناسب خود، شانس بیشتری برای برانگیختن احساسات و تشویق مشتریان برای اقدام به خرید خواهند داشت.

بازار هدف چیست ؟
بیشتر بخوانید

پیامک‌ها از جمله رسانه‌هایی هستند که کسب‌وکارهای مختلف برای ارائه هویت برند خود به مشتریان در اختیار دارند. در این رسانه، متن پیامی که مشتریان دریافت می‌کنند، بیانگر ویژگی‌های رفتاری کسب‌وکارها در تعامل با آن‌ها است. همچنین از طریق سامانه ارسال پیامک، این امکان برای کسب‌وکارها وجود دارد تا پیامی متناسب با لحن دلخواه برای مشتریان ارسال کنند و با این کار تصویر درستی از برند خود در ذهن مشتریان ایجاد کنند.

چرا شخصیت برند برای موفقیت کسب و کارها مهم است؟

علاوه‌بر نقش مهم شخصیت برند در یادآوری آسان برندها برای مشتریان، تاثیر آن روی موفقیت کسب‌وکارها را نیز نباید نادیده گرفت. هویت برند این حس را به مشتریان منتقل می‌کند تا خود را جزئی از یک برند بدانند. ایجاد این حس در مشتریان، تاثیر چشمگیری روی طرز فکر آن‌ها در مورد برندهای مختلف می‌گذارد که این موضوع زمینه‌ساز موفقیت کسب‌وکارها خواهد بود. برای درک بهتر، فرض کنید به‌عنوان مشتری یک کسب‌وکار، پیامکی با لحنی صمیمانه از آن‌ها دریافت می‌کنید که با اسم کوچک شما را خطاب کرده‌اند.

در متن پیام نیز پیشنهاد خرید محصول یا دریافت خدمتی با شرایطی ویژه ارائه شده است. حسی که با دیدن این پیام در شما ایجاد می‌شود، دقیقا همان عاملی است که حس جزئی از یک برند بودن را به مشتریان منتقل می‌کند.

جلب اعتماد مشتری؛ یک جنبه مهم از هویت برند

اغلب مشتریان زمانی که تصویری انسانی از برندها در ذهن داشته باشند، راحت‌تر به آن‌ها اعتماد می‌کنند. کسب‌وکارها از طریق شخصیت برند، خود را مانند یک انسان به مشتریان معرفی می‌کنند. انسانی که قصد دارد تا مسیر هموار‌تری پیش‌روی آن‌ها برای دستیابی به اهداف مورد‌نظرشان قرار دهد. البته هر کسب‌وکار باید متناسب با نوع فعالیت و اهدافی که دنبال می‌کند، تصویر انسانی برند خود را در ذهن مشتریان بسازد.

ضمنا ازآنجایی‌که دسترسی به جامعه بزرگی از مخاطبان و ارسال پیام به همه آن از طریق برخی روش‌ها با محدودیت‌هایی همراه است، روش ارسال پیامک از طریق اینترنت گزینه‌ای مناسب برای کسب‌وکارها محسوب می‌شود. کسب‌وکارها با استفاده از این روش، امکان ارسال پیام انبوه به مخاطبان هدف از طریق یک نرم‌افزار تحت وب را دارند و با این کار هویت برند خود را در ذهن مشتریان ماندگارتر می‌کنند.

نقش مهم هویت برند در تبدیل مخاطب صرف به مشتری وفادار

موضوع برند و برندسازی فقط محدود به کسب‌وکارها نیست. افراد در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنند، برای اینکه شانس بیشتری برای جذب و ترغیب مخاطبان به دنبال کردن آن‌ها داشته باشند، باید روی شخصیت برند خود نیز کار کنند. برای تبدیل مخاطب به مشتری وفادار نیز می‌توانید از شعارهای تبلیغاتی استفاده کنید که بیشتر در ذهن مخاطب باقی می‌مانند. ترفند استفاده از شعارهای تبلیغاتی به‌یادماندنی در برخی از نمونه‌های موثرترین شعار انتخاباتی نیز به چشم می‌خورد؛ با این ترفند نامزدهای انتخابات می‌توانند با نفوذ شعار انتخاباتی در ذهن مخاطبان، در کسب رای بیشتر موفق عمل کنند.

ایجاد تصویر مناسبی از کسب و کارها به کمک هویت برند

یکی از جنبه‌های مهم شخصیت برند، شکل‌گیری ارتباطی موثر میان کسب‌وکارها با مشتریان است. برقراری ارتباط موثر با مشتریان حس ارزشمند بودن را به آن‌ها منتقل می‌کند؛ اما برای دستیابی به چنین هدفی ابتدا باید تصویر مناسبی از برند خود در ذهن مشتریان ایجاد کنید و پس از ایجاد این تصویر مناسب، از طریق روش‌های متعدد موجود، برای برقراری ارتباط موثر با مشتریان استفاده کنید که ارسال پیامک یکی از آن‌ها است.

البته در مواردی ممکن است زمان کافی برای پاسخگویی به پیامک‌های ارسال شده و برقراری ارتباط با تک‌تک مخاطبان را نداشته باشید؛ بنابراین باید از خدمات دیگری به‌منظور رسیدگی به درخواست‌های آن‌ها کمک بگیرید. منشی پیامکی از جمله خدمات یک سامانه پیامکی پیشرفته است که امکان پاسخگویی خودکار به مخاطبان را فراهم می‌کند. استفاده از این سرویس، نشان از میزان اهمیت شنیدن خواسته و درخواست مخاطبان برای شما است که تاثیر چشمگیری روی انتقال حس مثبت به آن‌ها می‌گذارد.

چه راهکارهایی برای تقویت و ایجاد شخصیت برند قدرتمند وجود دارد؟

باتوجه‌به اهمیت ایجاد یک هویت برند مناسب برای افراد و کسب‌وکارهای مختلف، حال نوبت به بررسی راهکارهایی می‌رسد که به‌منظور ایجاد انواع شخصیت برند قدرتمند بسیار موثر خواهند بود. در ادامه به برخی از مراحل مهم این فرایند اشاره کنیم.

با شناسایی بازار و مخاطبان هویت برند قدرتمندی ایجاد کنید
شناسایی دقیق مخاطبان هدف این امکان را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند تا پیام خود را متناسب با نیاز و خواسته آن‌ها طراحی کنند. همچنین شناسایی مخاطبان هدف، اطلاعات مفیدی در مورد ویژگی‌های شخصیتی مخاطبان در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد که برای ایجاد هویت برند خود به آن‌ها نیاز دارند. کسب‌وکارها با استفاده از این اطلاعات می‌توانند شخصیتی برای برند خود انتخاب کنند که ویژگی‌های آن، بسیار با الگوی رفتاری مخاطبان مطابقت دارد. این فرآیند که بیشتر با عنوان برندینگ شناخته می‌شود، نقش مهمی در ماندگاری کسب‌وکارها دارد و نام آن‌ها را به چیزی بیش از یک اسم تبدیل می‌کند.

داشتن هویت برند قدرتمند برای ایجاد وجه تمایز نسبت به رقبا
یکی دیگر از مراحل مهم در ایجاد هویت برند، شناسایی دقیق رقبا است. این مرحله به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با نگاهی به فعالیت‌های رقبای خود، فرصت‌های بکرتری را شناسایی کنند. همچنین با انجام این بررسی‌ها، کسب‌وکارها متوجه خلاء نبود هویت برند خاصی می‌شوند و با علم به این موضوع، هویت برند خود را متناسب با نیاز بازار و مخاطبان ایجاد می‌کنند. به‌علاوه تحلیل دقیق رقبای فعال در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید، در یافتن یک زبان ارتباطی مشترک میان شما و مشتریان بسیار کمک‌کننده خواهد بود.به‌عنوان مثال زبانی که برای متن تبلیغات صنایع چوبی استفاده می‌شود، با زبان برند فعال در زمینه مد و پوشاک کاملا متفاوت است؛ به‌همین دلیل باید این نکته را برای ایجاد شخصیت برند مناسب در‌نظر بگیرید.

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *