وفـاداری به برند

وفا داری به برند چیست و چگونه در برند ایجاد می شود؟

وفاداری به برند و ایجاد آن

وفاداری به برند (Brand Loyalty) یکی از مفاهیم مهم در علم بازاریابی است که صاحبان کسب و کار و نام‌ های تجاری مطرح توجه ویژه‌ ای به آن دارند. تعریف وفاداری در دنیای تجارت و زندگی روزمره ما تقریبا یکسان بوده و معنای اصطلاح «وفاداری به برند» نیز تا حدودی از نام آن قابل فهم و تشخیص است.

وفاداری به برند به احساس مثبت مشتریان نسبت به یک نام تجاری اشاره دارد که آنها را به مشتریان ثابت و وفادار آن تبدیل می‌ کند. زمانی که یک مشتری به برند شما وفادار باشد، محال است در هنگام خرید به سراغ محصولات و خدمات نام‌ های تجاری دیگر برود و بخواهد آنها را امتحان کند. بنابراین وفاداری مشتریان به یک برند موجب انجام خرید های مکرر و تبدیل آنها به مشتریان همیشگی خواهد شد. در ادامه این مطلب از یادداشت های آنکادر همه آنچه که باید درباره وفاداری به برند و نحوه ایجاد آن بدانید را به شما توضیح خواهیم داد.

وفاداری به برند یا Brand Loyalty چیست؟

وفاداری به برند به معنای عشق و اعتماد عمیق مشتریان نسبت به یک نام تجاری بوده که موجب خرید های مکرر آنان می‌ شود. یعنی مشتریان در هنگام خرید محصولات و خدمات مورد نیاز خود در بازار تنها به دنبال یک برند خاص بوده و تمایلی به خرید و یا امتحان کردن محصولات مشابه ندارند. به عنوان مثال فرض کنید که به برند کوکاکولا وفادار هستید و برای خرید نوشابه به فروشگاه مراجعه می‌ کنید اما محصول مورد نظر خود را پیدا نمی‌ کنید.

در این صورت برند های مشابه همچون پپسی را خریداری نمی‌ کنید و از فروشگاه خارج می‌ شوید. عدم خرید محصولات مشابه موجود در بازار، نشانه بارز وفاداری به برند بوده و نشان دهنده نوعی پیوند عاطفی عمیق میان مشتریان و نام تجاری محبوبشان است.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهند که تقریبا 80 درصد از مشتریان باید حداقل 3 مرتبه محصولات و خدمات یک نام تجاری را خریداری کنند تا به آن برند وفادار شده و به مشتری ثابت و همیشگی آن تبدیل شوند. بنابراین وفاداری به برند در واقع نوعی تعهد قلبی است که مشتریان را نسبت به خرید از یک نام تجاری به خصوص ترغیب می‌ کند.

چرا ایجاد وفاداری به برند از اهمیت بالایی برخوردار است؟

ایجاد وفاداری به برند برای موفقیت و پیشرفت کسب و کار ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا موجب رشد چشمگیر میزان فروش و پیشی گرفتن آنان از رقبای موجود در بازار خواهد شد. با ایجاد وفاداری به برند می‌ توانید هزینه‌ های مربوط به بازاریابی و تبلیغات خود را کاهش داده و مسئولیت انجام تبلیغات موثر و پر بازده را به مشتریان خود محول کنید. یعنی مشتریانی که نسبت به برند شما وفادار هستند، خودشان به صورت خود جوش، محصولات و خدمات‌ تان را به دیگران معرفی می‌ کنند و به مبلغان و نمایندگان برند شما تبدیل خواهند شد.

بدین ترتیب بدون صرف هزینه‌ های گزاف برای انجام تبلیغات می‌ توانید تنها از طریق مشتریان ثابت و وفادار خود به طیف گسترده‌ ای از مشتریان جدید دسترسی پیدا کرده و با ارائه محصولات و خدمات منحصر به فرد، آنها را نیز به مشتریان ثابت و وفادار خود تبدیل نمایید. بنابراین با ایجاد وفاداری به برند می‌ توانید با یک تیر چند نشان بزنید و به کسب و کار خود رونق بخشید.

تصویر وکتور چیست و چه کاربردی دارد؟
بیشتر بخوانید

وفا داری به برند

انواع وفاداری به برند

وفاداری به برند دارای انواع و سطوح مختلفی است که با آگاهی از آنها می‌ توانید مشتریان ثابت و واقعی خود را شناسایی کرده و محصولات و خدمات‌ تان را متناسب با نیاز‌ ها و خواسته‌ های آنها تولید نمایید. انواع وفاداری به برند شامل موارد زیر است:

1. وفاداری واقعی

وفاداری واقعی به عنوان بهترین نوع وفاداری به برند در نظر گرفته می‌ شود که مشتریان در این حالت دارای نگرش مثبت و تمایل شدید نسبت به خرید از یک نام تجاری هستند. یعنی هیچ چیزی نمی‌ تواند مانع خرید آنها از برند محبوبشان شود و تحت هر شرایطی به نام تجاری شما وفادار خواهند بود.

این مشتریان در واقع همان مشتریانی هستند که باید بخش عمده توجه خود را به آنها معطوف کرده و انتظاراتشان را به بهترین شکل ممکن بر آورده سازید؛ زیرا این گروه بهترین و سود آورترین مشتریان شما هستند.

2. وفاداری کاذب

وفاداری کاذب به معنای آن است که مشتری به طور نسبی به برند شما وفادار بوده و ممکن است در مواجه با محصولات و خدمات بهتر به راحتی شما را کنار گذاشته و به سراغ محصولات رقیب برود. این مشتریان معمولا به چندین برند وفادار هستند و خود را تنها به خرید از یک برند خاص محدود نمی‌ کنند. امکان خرید مجدد این مشتریان از برند شما بالا است اما نمی‌ توانید آنها را به عنوان مشتریان ثابت و واقعی خود در نظر بگیرید.

3. وفاداری پنهان

وفاداری پنهان نیز یکی دیگر از انواع وفاداری به برند محسوب می‌ شود که در این حالت مشتری نسبت به نام تجاری شما نگرش و احساس مثبتی دارد اما رفتار خرید ثابت و مشخصی نداشته و اصولا بر اساس فاکتور هایی همچون عادت، قیمت مناسب و یا دسترسی ساده از برند شما خرید می‌ کند. این مشتریان شاید خودشان هم ندانند که نسبت به یک برند وفادار هستند اما معمولا 70 درصد از محصولات مورد نیاز خود را از یک برند خاص خریداری می‌ کنند. به عبارت دیگر شاید نسبت به خرید از یک نام تجاری شرطی شده‌ اند و عادت کرده‌ اند که محصولات مورد نیاز خود را از آن برند را خریداری کنند اما نسبت به آن احساس مثبت و یا تعصب خاصی ندارند.

بنابراین با در نظر داشتن انواع وفاداری و عوامل موثر بر فاداری به برند می‌ توانید مشتریان را در دسته‌ های مختلفی قرار دهید و محصولات و خدمات خود را متناسب با نیاز سود آورترین مشتریان (وفاداران واقعی) تولید نمایید.

چگونه وفاداری به برند ایجاد ایجاد کنیم؟

شاید سوالی که اکنون ذهن شما را درگیر کرده این است که چگونه می‌توانید وفاداری به برند ایجاد کنید؟ در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که ایجاد وفاداری به برند یک پروسه طولانی مدت دارد که با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه می توان به این هدف رسید . یعنی وفاداری به یک برند، موفقیت و یا هدفی نیست که یک شبه و به راحتی به آن دست پیدا کنید و به واسطه آن میزان فروش و تعداد مشتریان ثابت خود را افزایش دهید.

بنابراین برای ایجاد وفاداری نسبت به برند خود باید از استراتژی‌ ها و ترفند های مختلفی کمک بگیرید تا با پیاده سازی آنها بتوانید به تدریج به این هدف دست پیدا کنید. اما برخی روش‌های موثر توسط کارشناسان بازاریابی به صاحبان کسب و کارها توصیه شده است که با استفاده از آنها می‌توانند وفاداری واقعی نسبت به برند خود ایجاد نمایند. این روش‌های کاربردی شامل موارد زیر هستند:

معرفی گرافیست های برتر جهان
بیشتر بخوانید

1. آگاهی از نیازها و خواسته های مشتریان

یکی از اصول مهم در ایجاد وفاداری به برند، آگاهی از نیاز های مشتریان هدف است که به شما کمک می‌ کند تا محصولات و خدمات خود را متناسب با خواسته‌ ها و انتظارات آنان تولید نمایید. زمانی که بدانید مشتریان دقیقا به چه چیزی احتیاج دارند و یا در بازار به دنبال چه چیزی هستند، بهتر می‌ توانید نیاز های آنان را درک کنید. بدین ترتیب با برآورده ساختن نیاز های مشتریان به تدریج نوعی وفاداری در آنها به وجود می‌ آورید و آنها را نسبت به خرید همیشگی محصولات خود ترغیب می‌ نمایید.

2. ارائه محصولات و خدمات با کیفیت

پس از شناسایی نیاز ها و خواسته‌ های مشتریان اکنون زمان تولید و ارائه محصولات با کیفیت و مرغوب است. به نظر شما چه عاملی باعث می‌ شود تا مشتری نسبت به خرید مجدد یک محصول ترغیب شود؟ «کیفیت بالا» به عنوان‌ مهم‌ ترین علت خرید مجدد یک محصول در نظر گرفته می‌ شود؛ زیرا مشتری تا زمانی که از کیفیت یک کالا رضایت نداشته باشد،

اقدام به خرید دوباره آن نخواهد کرد. بنابراین باید سعی کنید با ارائه محصولات باکیفیت و منحصر به فرد، مصرف کنندگان را نسبت به برند خود وفادار کرده و آن ها را به مشتریان واقعی و دائمی خود تبدیل نمایید.

3. برقراری ارتباط صمیمانه با مشتریان

برقراری ارتباط صمیمانه نیز یکی دیگر از روش‌ های موثر جهت ایجاد وفاداری به برند است که اعتماد مشتریان را جلب کرده و به آنها انگیزه خرید می‌ دهد. برای برقراری ارتباط دوستانه با مشتریان می‌ توانید از پلتفرم‌ های اجتماعی مختلف همچون اینستاگرام استفاده نمایید و ضمن معرفی محصولات و خدمات، آنها را به مشارکت و تعامل دعوت کنید.

به عنوان مثال می‌ توانید نظر آنها را درباره یک محصول بپرسید و یا از باکس‌ های پرسش و پاسخ کمک بگیرید. بدین ترتیب به سادگی می‌ توانید مشتریان را با خود همراه سازید و پس از مدتی آنها را نسبت به برند خود وفادار کنید.

4. ارائه خدمات به صورت غیرحضوری و آنلاین

از آنجایی که امروزه اکثر مردم خرید های خود را به صورت آنلاین انجام می‌ دهند، شما نیز باید به فکر فروش محصولات و خدمات خود به صورت آنلاین باشید. به عنوان مثال می‌ توانید برای خود یک وب سایت اختصاصی طراحی کنید و یا از شبکه اجتماعی اینستاگرام کمک بگیرید و بخش فروش آنلاین خود را راه اندازی کنید. بدین ترتیب مشتریان می‌ توانند راحت‌ تر و سریع‌ تر از شما خرید کنند و علاوه بر آن نیز از محصولات جدید و آخرین تخفیفات شما نیز مطلع می‌ شوند.

این امر سبب می‌ شود تا مشتریان پس از انجام چندین خرید آنلاین موفق به برند شما اعتماد کرده و به آن وفا دار شوند. امروزه اکثر کسب و کار های موفق دارای واحد فروش آنلاین نیز هستند تا از طریق آن بتوانند نیاز طیف گسترده‌ تری از مشتریان خود را برآورده سازند. بنابراین برای ایجاد وفا داری به برند از ارائه خدمات به صورت آنلاین غافل نشوید.

وفاداری به برند

5. ارائه طرح های اختصاصی برای مشتریان

بسیاری از مشتریان گاهی اوقات برای خرید از یک برند به انگیزه نیاز دارند تا نسبت به امتحان کردن محصولات و خدمات آن ترغیب شوند. بنابراین شما باید با ارائه طرح و برنامه‌ های مختلف و متنوع برای مشتریان، انگیزه خرید را در آنها ایجاد کنید. به عنوان مثال می‌ توانید از طرح‌ هایی همچون تخفیفات ویژه، قرعه کشی‌ های ماهانه، بن‌ های خرید و اشانتیون استفاده کنید و به مشتریان خود دلیلی برای خرید مداوم محصولات و خدمات خود بدهید. بدین ترتیب می‌ توانید حس رضایتمندی را در مشتریان خود به وجود آورید و آنها را نسبت به برند خود وفا دار سازید.

طراحی گرافیک و مهارت های یک طراح گرافیک
بیشتر بخوانید

6. ایجاد تمایز در بازار رقابتی برای ایجاد وفاداری به برند

مسلما در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌ کنید رقبای بسیاری دارید که محصولات و خدمات مشابه شما را ارائه می‌ دهند و هر یک از آنها نیز مشتریان خود را دارند. بنابراین در چنین بازار رقابتی باید سعی کنید محصولات و خدماتی به بازار عرضه کنید تا شما را به طور کلی از سایر برند های موجود در بازار متمایز سازد. دقیقا همان کاری که شرکت بزرگ اپل انجام داد و با ارائه محصولی کاملا منحصر به فرد توانست نبض بازار را بدست بگیرد و به سطح بالایی از وفا داری به برند دست پیدا کند. اغلب کاربران اپل حاضر به خرید محصولات و خدمات برند های مطرح دیگری همچون سامسونگ نیستند و این امر مصداق بارزی از وفاداری به برند است. بنابراین با ایجاد تمایز می‌ توانید وفاداری به برند را در مشتریان خود به وجود آورید تا در هنگام مواجه با محصولات و خدمات نام‌ های تجاری دیگر باز هم برند شما را انتخاب کند و مشتری همیشگی شما باشد.

با در نظر گرفتن این موارد مهم می‌ توانید وفاداری به برند را در مشتریان خود به وجود آورید و آنها را نسبت به خرید همیشگی از خودتان ترغیب نمایید. زمانی که پیوند عاطفی عمیقی میان شما و مشتریان برقرار شود، نوعی تعصب خاصی نسبت به نام تجاری‌ تان پیدا خواهند کرد و به یکی از قطب‌ های تبلیغاتی مهم شما تبدیل می‌ شوند. تبلیغات دهان به دهان (Word of Mouth) یا همان تبلیغات شفاهی، کاری است که مشتریان وفادار به برند به صورت رایگان برای شما انجام می‌ دهند. بدین ترتیب بدون صرف زمان و هزینه برای تبلیغات و بازاریابی می‌ توانید به طیف گسترده‌ ای مشتریان جدید دسترسی پیدا نمایید.

سخن پایانی

وفاداری به برند یکی از مفاهیم مهم در دنیای کسب و کار است و به معنای احساس و نگرش مثبت مشتریان نسبت به یک برند و عدم تمایل آنها نسبت به خرید از نام‌ های تجاری دیگر است. یعنی زمانی که یک مشتری نسبت به برند شما وفا دار باشد در هنگام مواجه با محصولات مشابهی که قیمت پایین‌ تر و یا کیفیت بالاتری دارند، باز هم محصولات شما را انتخاب می‌ کنند و تمایلی به خرید از برند های دیگر ندارند.

البته دستیابی به این میزان از وفا داری کار ساده‌ ای نیست و برای ایجاد وفاداری به برند در درجه اول باید بتوانید اعتماد مصرف کنندگان را به نام تجاری خود جلب کنید. پس از جلب اعتماد و ارائه محصولات و خدمات باکیفیت و منحصر به فرد می‌توانید مشتریان را به برند خود وفادار سازید و آنان را نسبت به انجام خرید های مکرر ترغیب سازید. بدین ترتیب میزان فروش و تعداد مشتریان دائمی شما پس از مدتی به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید 09144066071

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *